20190606_lna_sports_rieleytaylor

Shortstop Rieley Taylor throws to first base during the Region 3C Championship game against Turner Ashby on Thursday, May 30, 2019 at Liberty High School. Taylor was named to the Region 3C softball first team. 

BASEBALL

REGION 3C TEAMS

Player of the year: Jacob Critzer (Fluvanna). Coach of the year: Joel Gray (Fluvanna). 

First team: Pitcher — Andrew Ward (Fluvanna), Brennan Abbott (Brookville), Jacob Petersheim (Broadway); Catcher — Jacob Critzer (Fluvanna); First base — Kevin Ward (Fluvanna); Second base — Bryce Turner (Broadway); Third base — Ryan Groome (Fluvanna); SS — Wyatt Hull (Western Albemarle); Outfield — Bryce Suters (Broadway), Ben Balisteri (Rockbridge), Tyler Quick (Turner Ashby), Andrew Ward (Fluvanna); Utility — Zach Mallia (Western Albemarle); Designated hitter — Addison Griffin (Turner Ashby). 

Second team: P — Kevin Ward (Fluvanna), Wyatt Emswiler (Broadway), Grant Thomas (Turner Ashby); C — Jared Glinski (Brookville); 1B — Justin Lohr (Broadway); 2B — Nick Rakes (Rustburg); 3B — Antonio Florentino Sosa (Turner Ashby), Hunter Brown (Brookville); SS — Zach Thompson (Brookville), Tristan Shoemaker (Fort Defiance); OF — Devin Powell (Western Albemarle), Nick Griffin (Turner Ashby), Brennan Abbott (Brookville), Justin Lohr (Broadway); U — Isaiah Blanks (Rustburg); DH — Cole Morris (Broadway). 

Honorable mention: Cameron Shields (Fluvanna), Kyle Fields (Rustburg), Kyle Hammock (Brookville), ,Ben Reid (Broadway), Jackson Perkins (Rustburg), Jed Howard (Brookville), Isaiah Blanks (Rustburg), Jed Howard (Brookville), Mason Gross (Fluvanna), Dylan Carroll (Liberty), Daniel Smith (Rustburg). 

SOFTBALL

REGION 3C TEAMS

Player of the year: Carly Davis (Turner Ashby). Coach of the year: Mike Thompson (Liberty). 

First team: Pitcher — Makayla Cyzick (Turner Ashby), Milie Thompson (Liberty), Eden Bigham (Rustburg); Catcher — Carly Davis (Turner Ashby); First base — Jaydyn Clemmer (Rockbridge); Second base — Paige Naples (Liberty); Third base — Makenzie Cyzick (Turner Ashby); Shortstop — Brianna Allen (Fort Defiance); Outfield — Taylor Friess (Liberty), Kaylin Howard (Turner Ashby), Madison Ruley (Rockbridge), Lindsay Atkins (Fort Defiance); Utility — Kennedy Clemmer (Rockbridge); Designated player/flex — Machenze Flood (Liberty). 

Second team: P — Lillian Berry (Fort Defiance), Madison Harris (Brookville), Kennedy Clemmer (Rockbridge); C — Machenze Flood (Liberty); 1B — Gabby Fox (Turner Ashby); 2B — Lydia Landes (Fort Defiance); 3B — Kirby Randsome (Fort Defiance), Kacey Whorley (Liberty); SS — Gracie Moyers (Turner Ashby); OF — Alexis Ferguson (Brookville), Sydney Lyons (Turner Ashby), Gracie Dooley (Liberty), Catera Marsh (Fluvanna); U — Hayley Shifflet (Monticello); DP/F — Jordan Brittle (Turner Ashby). 

Honorable mention: Carly Hudnall (Rustburg), Liz Pennington (Brookville), Kendall Furry (Fort Defiance), Breanna Patterson (Rustburg), Delaney Scharnus (Rustburg), Bailey Fulk (Turner Ashby), Emily Morris (Monticello), Kierstyn Zimmerman (Monticello), Kylie Stark (Brookville), Kendall Gordon (Monticello), Shianna Karris (Monticello). 

BOYS SOCCER

REGION 3C TEAMS

Player of the year: Carter Spilman (Western Albemarle). Coach of the year: Milo Oakland (Western Albemarle).

First team: Forward — Carter Spilman (Western Albemarle), Emory Davis (Fluvanna), Abrey Atwell (Spotswood), Gabe Nafziger (Western Albemarle), Zack Gallier (Rustburg); Midfield — Colby Wren (Western Albemarle), Kameden Shephard (Fluvanna), Clay Bright (Western Albemarle), Lance Bell (Rustburg), Caleb Chavez (Spotswood); Defense — Lachland Murphy (Western Albemarle), Ian Kunkel (Spotswood), Finn McGlothlin (Fluvanna), Josh Amberg (Spotswood), Chris Garbarini (Liberty); Goalkeeper — Jack Frey (Western Albemarle). 

Second team: F — Sam Aklilu (Spotswood), Nate Casola (Rustburg), Alex Maroz (Spotswood), Jacob Moses (Rustburg), Joey Paulson (Western Albemarle); M — Ethan Allbaugh (Fluvanna), Alex Elena (Rustburg), Junior Marcus-Martinez (Spotwsood), Reuben Mast (Broadway), Sam Vigilante (Western Albemarle); D — Alex Driskill (Rustburg), Bradey Holtz (Fluvanna), Ethan Mackey (Rustburg), Lucas Moon (Western Albemarle), Jack Vigilante (Western Albemarle); GK — Michael Moore (Rustburg). 

Honorable mention: Luke Barredo (Heritage), Felix Mejia (Spotswood), Jack Pisk (Spotswood), Hayden Wright (Rustburg), Micah Buckwalter (Broadway). 

GIRLS SOCCER

REGION 3C TEAMS

Player of the year: Katrine Berg (Western Albemarle). Coach of the year: Thomas Warren (Monticello). 

First team: Forward — Katrine Berg (Western Albemarle), Julia Berg (Western Albemarle), Kayla Burton (Monticello), Kelsea Herring (Fluvanna), Ariana Hernandez (Monticello); Midfield — Cami Hoke (Monticello), Elli Cox (Western Albemarle), Cristina Valladares (Fluvanna), Cordelia O'Connell (Western Albemarle), Kaitlyn Craddock (Monticello); Defense — Taylor Emmert (Monticello), Macy Drumheller (Monticello), Kate DeJong (Western Albemarle), MaKenzie Scheel (Monticello), Ellie Plantz (Western Albemarle); Goalkeeper — Meredith Bowers (Turner Ashby). 

Second team: F — Georgia Helein (Heritage), Erin Meier (Western Albemarle), Grace Mowery (Turner Ashby), Hannah Swartz (Monticello), Lindsey White (Broadway); M — Molly Gobble (Western Albemarle), Haven Henry (Liberty), Kara Longenecker (Turner Ashby), Ravyn Mongold (Broadway), Reanna Slater (Monticello); D — Allyssa Hanson (Fluvanna), Brynn Hinegardner (Broadway), Cassidy Lucas (Liberty), Emilee Ree (Turner Ashby), Baileigh Youngblood (Rustburg); GK — Bailey Wood (Western Albemarle), Maria Young (Liberty). 

Honorable mention: Kayla Atwood (Broadway), Abby Cunningham (Rustburg), Molly Hellwig (Rockbridge), Runa Scales (Fluvanna), Schyler Sitton (Rustburg), Cassie Tate (Rustburg). 

Sports newsletter sign-up

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments