FOOTBALL

VHSL Weekly Ratings

Region 4D

All teams advance

1. Salem (4-0) 28.00

2. E.C. Glass (4-0) 26.50

3. Pulaski County (5-0) 26.00

4. Halifax County (3-1) 23.50

5. GW-Danville (3-1) 20.75

6. Jefferson Forest (2-2) 19.75

7. Blacksburg (3-2) 19.60

8. Amherst (1-4) 16.00

Region 3C

Top 8 advance

1. Heritage (4-1) 22.20

2. Spotswood (5-0) 22.00

3. Rockbridge (4-1) 21.20

4. Liberty Christian (3-1) 20.50

5. Fluvanna (3-1) 20.00

6. Turner Ashby (3-1) 19.00

7. Rustburg (2-3) 17.00

8. Fort Defiance (2-2) 15.75

9. Brookville (1-3) 15.25

10. Monticello (1-4) 14.20

11. Liberty (1-4) 14.20

12. Wilson Memorial (1-3) 14.00

13. Charlottesville (0-5) 13.40

14. W. Albemarle (1-3) 13.25

15. Broadway (0-4) 10.75

16. Waynesboro (0-5) 10.20

Region 3D

Top 8 advance

1. Lord Botetourt (4-0) 25.50

2. Magna Vista (4-1) 23.40

3. Hidden Valley (3-2) 21.20

4. Northside (3-2) 21.00

5. Christiansburg (3-1) 20.50

6. Bassett (3-2) 19.40

7. Abingdon (2-3) 16.40

8. William Byrd (1-4) 15.00

9. Staunton River (1-4) 13.60

10. Carroll County (1-4) 13.40

11. Cave Spring (1-4) 13.40

12. Tunstall (0-4) 11.75

Region 2C

Top 8 advance

1. Radford (4-0) 22.50

2. Gretna (3-1) 19.00

3. Dan River (3-2) 17.40

4. Floyd County (3-2) 17.20

5. Appomattox (2-2) 16.75

6. Chatham (4-1) 16.60

7. Nelson (3-2) 16.00

8. Patrick County (2-3) 15.40

9. Glenvar (2-3) 15.00

10. Fort Chiswell (2-3) 14.20

11. James River (2-3) 12.40

12. Alleghany (1-3) 11.75

13. Giles (0-5) 10.40

14. Martinsville (0-5) 10.20

Region 1B

Top 8 advance

1. Riverheads (4-0) 21.00

2. William Campbell (3-2) 16.60

3. Sussex Central (3-1) 16.50

4. Altavista (2-2) 14.75

5. Central Lunenburg (2-3) 11.20

6. Rappahannock Co. (1-3) 10.75

7. Surry (1-3) 10.00

8. Cumberland (0-5) 9.00

9. Franklin (0-4) 8.50

VOLLEYBALL

Non-district

Liberty 3, Staunton River 0

At Liberty

Scores: 25-16, 25-14, 25-14

Highlights: SR — Audrey Barnes 8 kills, 8 digs; Nickolette Paxton 5 kills, 7 assists; Faith Carter 20 assists, 7 digs; Abbey Barlow 11 digs. L — Katherine Thompson 8 kills, 4 blocks; Katie Vaughan 9 kills, 7 digs; Fiona Taylor 7 kills; Maria Young 20 assists.

Records: Liberty 12-3.

Blacksburg 3, Jefferson Forest 0

At Blacksburg

Scores: 25-23, 25-21, 25-18

Highlights: JF — Heather Forton 29 assists; Sydney Strain 4 aces, 7 kills; Maria Soucie 5 kills; Hailee Blankenship 9 kills.

Records: Jefferson Forest 10-5, 6-0 Seminole. Blacksburg 11-2.

Seminole District

E.C. Glass 3, Heritage 0

At E.C. Glass

Scores: 25-19, 25-15, 25-9.

Highlights: HHS — Trinity Fields 1 assist, 10 digs, 3 aces; Victoria Johnson 5 kills, 1 block; Jayda Haynes 8 assists, 1 ace; Alaysia Oakes 4 digs, 3 kills. ECG — Virginia Blair Trost 5 aces, 10 kills, 1 block, 4 digs; Ashley Dietz 4 aces, 2 kills, 3 digs; Erin Johnson 3 kills, 12 assists, 3 digs; Hannah Raso 5 kills, 5 digs.

Records: E.C. Glass 6-4, 2-4.

GOLF

Region 2C Championship

At Old Course, Omni Homestead (par 72)

Medalist — Tyler Williams, Floyd, 76

Results

x-Giles (334) — Douthat 79, C. Williams 81, Dyl. Collins 87, J. Williams 87, Dun. Collins 88, Radar 110

x-Radford (336) — Price 79, Minarik 83, Davis 85, Woods 89, Brown 89, Blackwell 100

Floyd County (351) — y-Williams 76, Bond 89, Weddle 92, Thompson 94, Battle 99, Suphin 103

Patrick County (359) — Roberson 85, Hagwood 87, Smith 90, Swails 97, Rose 110, Leftwich DQ

Chatham (375) — Arnold 87, Erwin 87, Merricks 100, Reynolds 101, Snow 107, Vicks 109

Appomattox (375) — Graham 91, Baldwin 93, Napier 95, Shrock 96, Franklin 96, Tweedy 105

Dan River (382) — Gammon 85, Terry 97, Scoldini 97, Nuckles 99, Robertson 105, Oakes 118

Fort Chiswell (386) — VanDyne 79, Shelton 88, Jones 99, Monahan 120, Fipps 123, Wyatt 130

Gretna (390) — Bates 89, Dews 90, Berger 95, Trent 116, Clark 123

Glenvar (399) — Alexander 79, Wilfong 100, Hylton 103, Saunders 117, Magruder 118

James River (405) — Steger 89, Miller 92, Kessler 105, Marshall 119, Aylor 120, Jorgenson 121

Nelson County (476) — Tomlin 95, Shannon 110, Hunt 130, Harris 141

Alleghany (inc.) — Lee 96, Russell 119, Maydian 140, Fertig WD, O’Connor WD.

x=team advances to state tournament

y=individuals advance to state tournament.

BOYS SOCCER

VIC

Virginia Episcopal 3, Miller School 0

VES 2 1 — 3

Miller 0 0 — 0

Scoring: Drew Tomkins (assisted by Cole Workman), 7:00; Workman (assisted by Javier Cervera) 12:00; Tomkins (assisted by Workman) 44:00.

Saves: Harry Cook (VES) 11.

Records: VES 3-6-1. Miller 5-3.

TODAY’S EVENTS

FIELD HOCKEY

Virginia Episcopal at E.C. Glass, 6:30 p.m.

VOLLEYBALL

Holy Cross at Eastern Mennonite, 5 p.m.

New Covenant at Covenant, 5:45 p.m.

Timberlake Christian at Christian Heritage, 6 p.m.

Liberty at Amherst, 7 p.m.

Altavista at Dan River, 7 p.m.

E.C. Glass at Brookville, 7 p.m.

Appomattox at Chatham, 7 p.m.

Nelson at William Campbell, 7 p.m.

Liberty Christian at Heritage, 7 p.m.

Rustburg at Jefferson Forest, 7 p.m.

Northside at Staunton River, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Hargrave Military at New Covenant, 6 p.m.

GIRLS TENNIS

Covenant at New Covenant, 5 p.m.

Sports newsletter sign-up

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments