BOYS BASKETBALL

Dogwood District

Nelson 63, Altavista 53

NELSON (1-2, 1-0)

Brice Wilson 17, Houston Carter 14, Brown 5, McGarry 8, Hughes 2, Jaren Purvis 16, K. Carter 1. Totals 21 18-25 63.

ALTAVISTA (1-2, 0-1)

Jayllen Jones 14, Coles 4, Graves 4, Bailey Stinnette 10, Hart 2, Stuart Hunt 11, Johnson 4, McGann 4. Totals 21 4-9 53.

Nelson;13;16;13;21;—;63

Altavista;16;10;10;17;—;53

3-Point Goals: Nelson 3 (McGarry 2, H. Carter), Altavista 7 (Stinnette 3, Jones, Graves, Hunt, Johnson).

Virginia Independent Conference

Eastern Mennonite 70, Holy Cross 57

EASTERN MENNONITE (5-0, 1-0)

Adam Hatter 17, Chance Church 10, D. Hatter 6, Gillenwater 8, Aviwe Mahlong 27, Hess 2. Totals 25 15-19 70.

HOLY CROSS (4-6, 2-3)

Nick Gravely 16, Graves 3, TJ Calloway 10, Zack Smith 10, Knight 3, Keon Waller 15. Totals 21 6-11 57.

EM;15;11;19;25;—;70

HC;15;15;10;17;—;57

3-Point Goals: Eastern Mennonite 5 (A. Hatter 4, Church), Holy Cross 9 (Gravely 2, Smith 2, Waller 2, Graves, Calloway, Knight).

Highlights: HC — Gravely 17 rebounds; Waller 8 rebounds.

Non-district

Glenvar 57, Staunton River 45

GLENVAR (3-2)

Crisco 2, Puig 2, Stephen Barber 14, Johnson 7, Avery Alexander 10, Housh 4, Ai. Alexander 2, Eddie Ball 12.

STAUNTON RIVER (0-4)

Charlton 9, JJ Crider 4, Overstreet 2, Lambert 2, Carter 3, Clary 7, Jones 6, J. Crider 8, Morris 4.

Glenvar;11;17;17;12;—;57

S River;10;10;11;14;—;45

3-Point Goals: Glenvar 2 (Av. Alexander 2), Staunton River 4 (Charlton, Carter, Clary, Jones).

GIRLS BASKETBALL

Seminole District

E.C. Glass 49, Liberty Christian 36

E.C. GLASS (4-0, 2-0)

Jamiyah Henry 11, Osborne 3, Osei 8, Mya Hamlet 16, Goode 8, Bell 3. Totals 20 4-13 49.

LIBERTY CHRISTIAN (1-2, 1-2)

Hartless 1, Jones 7, Sheppard 3, Manning 2, Alex Camplin 12, Robbins 9, Mock 2. Totals 11 9-17 36.

Glass;15;15;9;10;—;49

LCA;6;10;9;11;—;36

3-Point Goals: E.C. Glass 5 (Henry 2, Osei 2, Bell), Liberty Christian 5 (Camplin 4, Sheppard).

Highlights: ECG — Hamlet 6 steals, 7 rebounds; Goode 7 rebounds; Henry 4 assists.

Brookville 43, Amherst 36

BROOKVILLE (5-1, 3-0 Seminole)

Kylie Stark 13, Brynna Elliott 11, Tavia Christian 10, Brown 7, Evans 2. Totals 13 13-20 43. 

AMHERST (4-2, 2-1 Seminole)

Ke. Smith 4, Ki. Smith 9, Parrish 4, Holland Saunders 10, J. Smith 2, Nadia West 7. Totals 13 6-21 36.  

Brookville;13;6;9;15;—;43

Amherst;5;11;7;13;—;36

3-Point Goals: Brookville 4 (Brown, Christian, Stark, Elliott). Amherst 4 (Parrish, Saunders 2, Ki. Smith). 

Rustburg 49, Heritage 29

HERITAGE (1-5, 1-2 Seminole)

Oakes 8, Miller 3, Davis 4, Tatiyana Graham 12. Totals 9 9-24 29. 

RUSTBURG (2-3, 1-2 Seminole)

Jiovenetta 6, Willow Nance 10, Scharnus 2, Lacks 6, Hudson 3, Hudnall 5, Davis 4, Dawson 7, Funderburk 6. Totals 15 16-20 49. 

Heritage;8;5;7;9;—;29

Rustburg;15;6;9;19;—;49

3-Point Goals: Heritage 2 (Oakes, Miller). Rustburg 3 (Lacks 2, Hudnall). 

Blue Ridge Conference

New Covenant 36, Holy Cross 29

HOLY CROSS (4-5, 3-3)

T. Knight 7, Luther 2, K. Knight 6, Barnhart 2, Maria Mrad 10, Davis 2. Totals 11 4-7 29.

NEW COVENANT (4-3, 3-1)

Walker 2, Simon 2, Bailey Foster 10, Newsome 2, Phoebe Prillaman 10, Katany 2, Renalds 8. Totals 13 6-11 36.

Holy Cross;2;6;11;10;—;29

New Covenant;9;12;2;13;—;36

3-Point Goals: Holy Cross 3 (Mrad 2, T. Knight), New Covenant 4 (Renalds 2, Foster, Prillaman).

Highlights: NC — Prillaman 9 rebounds; Foster 7 rebounds.

BOYS SWIMMING

Non-district

Heritage 116, Prince Edward 58, Rustburg 13

At Downtown YMCA

200 Medley Relay: Heritage (Chase Stickle, Alexander Lamar, Dustin Manning, Parker Foster) 2:22.98; 200 Freestyle: Caleb Mink (H) 2:51.65; 200 IM: Foster (H) 3:06.21; 50 Freestyle: Stickle (H) 29.24; 100 Butterfly: Stickle (H) 1:23.51; 100 Freestyle: Foster (H) 1:13.38; 400 Freestyle: Manning (H) 5:45.88; 200 Freestyle Relay: Heritage (Manning, Mink, Charlie Smallshaw, Stickle) 2:11.61; 100 Backstroke: Smallshaw (H) 1:29.82; 100 Breaststroke: Mink (H) 1:32.25; 400 Freestyle Relay: Heritage (Lamar, Smallshaw, Mink, Foster) 5:17.51.

Seminole District

Jefferson Forest 131, Brookville 130, E.C. Glass 65, Amherst 37, Liberty Christian 32

At Jamerson YMCA

200 Medley Relay: Brookville (Colby Childress, Daniel Pettyjohn, Brandon Naylor, Brent Riner) 1:41.24; 200 Free: Brandon Naylor (B) 1:49.63; 200 IM: Daniel Pettyjohn (B) 2:04.51; 50 Free: Ryan Learn (JF) 23.14; 1-meter dive: Ethan Mayfield (B) 188.00; 100 Fly: Colby Childress (B) 52.17; 100 Free: Brendan Whitfield (JF) 51.18; 500 Free: Childress (B) 4:56.85; 200 Free Relay: Brookville (Pettyjohn, Childress, Cameron St. Clair, Naylor) 1:34.39; 100 Back: Naylor (B) 55.38; 100 Breaststroke: Pettyjohn (B) 1:00.23; 400 Free Relay: Jefferson Forest (Patrick Crowder, Brendan Whitfield, Evan Schonfelder, Connor Sauls) 3:32.59. 

GIRLS SWIMMING

Non-district

Prince Edward 112, Heritage 94, Rustburg 26

At Downtown YMCA

200 Medley Relay: Prince Edward 2:44.62; 200 Freestyle: Kendra Aukland (H) 2:56.51; 200 IM: Eujine Kim (H) 2:56.54; 50 Freestyle: Renee Stimpert (PE) 31.62; 100 Butterfly: Stimpert (PE) 1:21.52; 100 Freestyle: Hannah Aukland (H) 1:21.24; 400 Freestyle: Hemmer (PE) 6:17.94; 200 Freestyle Relay: Heritage (H. Aukland, Isabella Viar, K. Aukland, Peyton Naulty) 2:31.27; 100 Backstroke: Ana Venters (H) 1:46.25; 100 Breaststroke: Kim (H) 1:34.29; 400 Freestyle Relay: Heritage (K. Aukland, Naulty, H. Aukland, Kim) 5:23.62.

Seminole District

E.C. Glass 149, Brookville 89, Jefferson Forest 75, Liberty Christian 67, Amherst 16

At Jamerson YMCA

200 Medley Relay: E.C. Glass (Rebecca  Wigboldy, Ellisa Eckert, Joy Huyett, Helen Treacy) 1:56.45; 200 Free: Kaitlyn Bauer (ECG) 2:08.69; 200 IM: Rebecca Wigboldy (ECG) 2:25.42; 50 Free: Joy Huyett (ECG) 26.05; 1-meter dive: Alex Schmitt (B) 188.00; 100 Fly: Bauer (ECG) 1:03.56; 100 Free: Emily Hansen (JF) 1:01.62; 500 Free: Ellisa Eckert (ECG) 5:26.18; 200 Free Relay: Wigboldy (ECG) 1:03.40; 100 Breaststroke: Eckert (ECG) 1:13.09; 400 Free Relay: E.C. Glass (Caroline Russell, Bauer, Wigboldy, Eckert) 3:58.88. 

TODAY'S EVENTS

FOOTBALL

Appomattox vs. Stuarts Draft in Class 2 state championship at Salem Stadium, 4:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Liberty at Alleghany tournament

BOYS INDOOR TRACK & FIELD

Nelson, Staunton River, E.C. Glass, Brookville, Liberty Christian, Jefferson Forest in LU Christmas Invitational Liberty University, 9 a.m.

GIRLS INDOOR TRACK & FIELD

Nelson, Staunton River, E.C. Glass, Brookville, Liberty Christian, Jefferson Forest in LU Christmas Invitational Liberty University, 9 a.m.

WRESTLING

Staunton River, Amherst, Liberty Christian in Titan Toughman at Hidden Valley, 9 a.m.

Liberty at Tunstall, 9 a.m.

Jefferson Forest at Louisa County, 9 a.m. 

 

Recommended for you

Load comments