Brookville Semifinals12

Brookville starter Brennan Abbott delivers a pitch during the Bees' Class 3 baseball semifinal matchup with Tabb at Kiwanis Field in Salem on Thursday, June 13, 2019.

BASEBALL

Class 3 All-State Teams

Player of the Year: Jacob Critzer, Fluvanna

Coach of the Year: Joel Gray, Fluvanna

First team: Pitcher — Andrew Ward (Fluvanna), Brennan Abbott (Brookville), Justyn Hudson (Park View); Catcher — Jacob Critzer (Fluvanna); First base — Tanner Barrs (Abingdon); Second base — Grant Elliott (Tunstall); Third base — Jake Dudley (Culpeper); Shortstop — Brandon Marello (Tabb); Outfielder — Ricky Jones (Hopewell), Zacch Coldsnow (Tabb), Alex Kinsey (William Monroe) Bryce Suters (Broadway); Designated hitter — Cameron Sheets (Park View); Utility — Trevor Croson (Spotsylvania).

Second team: P — Jake DeLisi (Brentsville), ben Wilson (Tabb) Vince DiMauro (Brentsville); C — Nick Funks (Staunton River); 1B — Kevin Ward (Fluvanna); 2B — Bryce Turner (Broadway); 3B — Ryan Groome (Fluvanna); SS — Bryce Post (Warren County); OF — Andrew Neighbors (Cave Spring), Luke Binstead (Brentsville), Brae Farrell (Lord Botetourt), Joel Martin (Tabb); DH — AJ Cacciatore (Cave Spring); UT — Ben Wilson (Tabb).

Class 2 All-state teams

Player of the Year: Andrew Potojecki, Chatham

Coach of the Year: Chad Anderson, Chatham

First team: Pitcher — T.R. Williams (Page County), Andrew Potojecki (Chatham), Matthew Buchanan (Lebanon); Catcher — Tristan Gordon (Page County); First base — Brae Adkins (Chatham); Second base — Graham Dalton (Chatham); Third base — Matt Arnold (Chatham); Shortstop — Kolby Anderson (King William); Outfielder — Kolbe Jorgenson (King William), Ryan Riss (Nandua), Andrew Potojecki (Chatham), Logan Smith (Lebanon); Designated hitter — Noah Campbell (Buffalo Gap); Utility — Jacoby Wilson (Giles).

Second team: P — Travis Shumate (King William), Landon Moore (John Battle), Jordan Dixon (Virginia High); C— Cole Rigney (Gretna); 1B — T.R. Williams (Page County); 2B — Anthony Houchins (Lebanon); 3B — Mike Edwards (Clarke County); SS — Preston Steele (Lebanon); OF — Jack Taylor (Clarke County), Jamie Lathrop (Virginia High), Kaleb Thomas (Floyd County), Blake Holden (Buffalo Gap); DH — Luke Martin (Chatham); UT — Sam Shifflett (Central Woodstock).

Sports newsletter sign-up

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments